W piątek 9 października do Tuchowa zaczęli zjeżdżać z całej Polski, autorzy wyróżnieni w VI Konkursie Literackim „Liberum Arbitrium”. Współorganizatorami tegorocznego konkursu byli: Biblioteka Publiczna w Tuchowie, SPK „Liberum Arbitrium”, Przedszkole Publiczne w Tuchowie, Towarzystwo Miłośników Tuchowa i Tuchów Kultura.
Od początku twórcami tego konkursu byli Panowie Andrzej Szczepański i nieżyjący już Kazimierz Karwat.
Przybywający do Tuchowa goście zostali zakwaterowani w hotelu, a w sobotę Towarzystwo Miłośników Tuchowa zorganizowało z przewodnikiem oprowadzanie po miasteczku nad Białą. Najpierw odwiedzili kościół NNMP z cudownym obrazem Matki Bożej tuchowskiej. Tu dowiedzieli się trochę ciekawych wiadomości o jego historii, a potem obejrzeli muzeum przy klasztorze oo. Redemptorystów z ruchomą szopką i prezentowanymi tam zbiorami.
Następnie uczestnicy przeszli przez most na Białej, gdzie usłyszeli o przebiegu dwóch wielkich powodzi, które nawiedziły Tuchów w roku 1934 oraz 2010.
Przy ulicy Daszyńskiego obejrzeli na skwerze Dęby Katyńskie i pomnik pomordowanych w latach II wojny światowej. Na tuchowskim rynku mogli zobaczyć klasycystyczny ratusz i figurę św. Floriana. Potem w muzeum miejskim brali udział w warsztatach, które prowadził Andrzej Szczepański. Po południu odbyła się gala finałowa konkursu, gdzie zostały wręczone uczestnikom wyróżnienia przez burmistrza miasta, przewodniczącego TMT oraz dyrektora domu kultury.
W niedzielę uczestnikom konkursu zorganizowano wycieczkę autokarem do Łużnej, a po drodze przewodnik opowiadał o miejscowych atrakcjach, czasem dorzucając jakąś anegdotę. Przy okazji nasi goście zahaczyli o Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach i obejrzeli słynną czarownicę. W Łużnej mogli zobaczyć miejsce spoczynku ponad 1200 żołnierzy, którzy walczyli tu sto lat temu. Świadectwem toczącej się ciężkiej bitwy o wzgórze Pustki jest ogromny cmentarz z I wojny światowej numer 123, który jest niezwykle usytuowany i wkomponowany we wzgórze z drewnianą gontyną na jego szczycie. Niektórzy uczestnicy wychodząc na samą górę, mogli podziwiać piękny widok ze szczytu tego cmentarza i przekonać się jak trudno było w walkach zdobywać Pustki w roku 1915.
Ostatnim punktem wyprawy był XV-wieczny kościół w Binarowej z pięknymi i doskonale zachowanymi malowidłami – o czym wspaniale opowiadała miejscowa przewodniczka. Chociaż grupa przybyłych do Tuchowa laureatów nie była duża, to warto było ich gościnnie podjąć i pokazać okolicę, a jak sami podkreślali wywiozą stąd tylko dobre wspomnienia. Wszak nie ma lepszej promocji miasta i regionu, niż bezpośrednie kontakty z ciekawymi ludźmi. Dodajmy, iż niektórzy przybyli do Tuchowa ze swymi rodzinami i dziećmi – te zaś bardzo dzielnie znosiły trud zwiedzania, a najmłodszy uczestnik miał zaledwie 17 miesięcy.
Przewodniczący Zarządu
Towarzystwa Miłośników Tuchowa
Tomasz Wantuch