„Jedna książka jest cenniejsza niż setki folderów” – folder wcześniej czy później trafia na makulaturę, a książka trafia na półkę

W dniach 13-15 października 2017 roku w Tuchowie miał miejsce literacki weekend połączony z galą wręczenia nagród i wyróżnień VII Konkursu Literackiego „O statuetkę sowy Tuchówki” pt. Bajka miodem pokrzepiona.

Z odległych zakątków Polski, a także z partnerskiego miasta Illingen, pokonując łącznie ponad 7,5 tys. kilometrów przybyło do naszej miejscowości aż 18 autorów bajek, które znalazły się w pokonkursowej antologii. Już w piątek goście uczestniczyli w premierze dramatu „Koniec świata” w wykonaniu Teatru Nie Teraz. Sobota do obiadu upłynęła na zwiedzaniu zamku w Dębnie i dworku I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Następnie nasi goście odbyli spacer po Tuchowie, a wieczorem, w Muzeum Miejskim spotkali się z panią konsul RP Urszulą Gacek, która dokonała porównania sfer dyplomatycznych z pszczelą społecznością. Drugą atrakcją wieczornego spotkania w muzeum było wysłuchanie pogadanki Alberta Radwana – uznanego przez Ministerstwo Rolnictwa za „Pszczelarza Roku 2016”.
W niedzielny poranek była okazja do modlitwy i zwiedzenia bazyliki NNMP na „lipowym wzgórzu”.

W niedzielę, 15 października, uroczystą galę uświetnił wykład dra Tomasza Majkowskiego z UJ pt. „Skąd się wzięła bajka”. Anna A. Argasińska przytaczając cytaty i morały, przybliżyła treść bajek znajdujących się w antologii, a Elżbieta Moździerz zaprezentowała „jeszcze ciepłe” egzemplarze tej dwuczęściowej publikacji. Atrakcją uroczystości był teatr cieni. W tej konwencji uczniowie z tuchowskiego gimnazjum, pod kierunkiem nauczycielek Katarzyny Krupy i Justyny Jaworskiej-Lipki, przedstawili jedną z nagrodzonych bajek pt. „Tuchowianka”, której autorem jest Sebastian Czapliński. Nie mniej atrakcyjną oprawę muzyczną zapewnili nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Muzycznej I stopnia pod dyrekcją dra J.M. Gładysza.

Główną częścią uroczystości było wręczanie statuetki sowy Tuchówki, nagród, nagród specjalnych i wyróżnień w dwóch kategoriach. Pierwsza kategoria dotyczyła życia pszczół „ogólnie”, zaś druga wiązała się z życiem pszczół w Tuchowie. Nagrody i statuetki w tych kategoriach wręczali: Urszula Gacek, Miłosława Strzelczyk, Andrzej Szczepański i Stanisław Jaworski.
Przyznano kilka nagród specjalnych, które w imieniu nagradzających wręczali: Ryszard Wrona, Janusz Kowalski, Aleksander Kajmowicz, o. Kazimierz Pelczarski, Maciej Sajdak, Tomasz Moździerz i Tomasz Wantuch. Dyplomy dla osób wyróżnionych wręczały panie Janina Halagarda i Małgorzata Kozioł.

Pan Zdzisław Karwat osobiście wręczał autorom miniaturki sowy Tuchówki z wosku pszczelego, które własnoręcznie wykonał, a ufundowało je Koło Pszczelarzy w Tuchowie, świętujące w tym roku jubileusz 80-lecia istnienia.

Po tych atrakcjach wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na bankiet z kawą, ciastami i ciepłym posiłkiem. To był bardzo udany weekend!

Burmistrzowi Tuchowa Adamowi Drogosiowi, który objął patronatem to przedsięwzięcie, wszystkim autorom bajek, prelegentom, fundatorom nagród, osobom wręczającym nagrody i wyróżnienia oraz dyrekcji i pracownikom tuchowskiego Domu Kultury, w imieniu osób pracujących przy powstawaniu dwuczęściowej antologii pt. „Bajka miodem pokrzepiona” serdecznie dziękuję.

Elżbieta Moździerz

Ps. Podczas wręczania nagród i wyróżnień na scenę tuchowskiego Domu Kultury proszono wiele osób. Warto zapoznać się z biogramami zarówno autorów bajek jak i osób wręczających nagrody i wyróżnienia.

Autorzy bajek i osoby wręczające statuetki, nagrody, nagrody specjalne oraz wyróżnienia podczas gali literackiej 15 października 2017 roku – biogramy – KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ!